Forum Index > Chat > Relații interpersonale > De la ce vîrstă e posibil să trăiești singur în RM?

#0 by dorin_vlad (2.7182818284590452353) (0 mesaje) at 2016-04-21 20:16:31 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
Cineva dorește să trăiască singur, are 17.
Dacă lucrează și își permite gazda are dreptul?
(Părinții nu permit)
(Singur am căutat, nu am găsit)
Mulțumesc.

Editat de către dorin_vlad la 2016-04-21 20:27:28




Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte

1
<< Precedenta      Următoarea >>

#1 by dorin_vlad (2.7182818284590452353) (0 mesaje) at 2016-04-21 20:18:32 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
Pun un mesaj să apară pe pagina principală.


Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte
#2 by ctrl2012Disabled (Power User) (0 mesaje) at 2016-04-21 20:30:25 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
De la 18 ani, ai dreptul sa faci ce vrei, in limita legii, insa constitutia te obliga sa-ti ajuti parintii si rudele atunci cand au probleme cu banii, in caz ca tu ai bani prea multi.
Parintii te-au facut ca sa aiba cine le da bani spre batranete ("cana cu apa"), aceasta in caz ca nu mori tu mai devreme, inaintea lor, sau daca nu devii disabled inaintea lor si ei sa fie obligati sa te hraneasca si ingrijeasca toata viata.


Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte
#3 by dorin_vlad (2.7182818284590452353) (0 mesaje) at 2016-04-21 21:01:49 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
#2 ctrl2012, https://www.youtube.com/watch?v=36Mw76M13HA


Mesaj util ?   Da / Nu   3 / 0   3 puncte
#4 by stefan10 (Power User) (0 mesaje) at 2016-04-21 21:13:10 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
De la 18 ani , dar evident ca exista si exceptii - Odata cu dobindirea capacitatii depline de exercitiu pina la implinirea virstei de 18 ani , adica la virsta de 16 in urmatoarele cazuri:
1) Casatoriei
2) Incheierii  Contractului Individual de Munca
3)Emanciparea
Totodata in Codul Familiei la art.60 este stipulat  -
Articolul 60. Drepturile şi obligaţiile părinţilor
                    privind educaţia şi instruirea copiilor
(1) Părinţii au dreptul şi sînt obligaţi să-şi educe copiii conform propriilor convingeri, indiferent de faptul dacă locuiesc împreună sau separat.
(2) Părinţii poartă răspundere pentru dezvoltarea fizică, intelectuală şi spirituală a copiilor şi au prioritate la educaţia lor faţă de oricare alte persoane.
(3) Părinţii sînt obligaţi să asigure frecventarea de către copil a şcolii pînă la sfîrşitul anului de învăţămînt în care acesta atinge vîrsta de 16 ani. Instituţia de învăţămînt şi forma de instruire sînt alese de către părinţi, cu luarea în considerare a opiniei copilului.
(4) Litigiile dintre părinţi privind educaţia şi instruirea copiilor se soluţionează de către autoritatea tutelară, iar decizia acesteia poate fi atacată pe cale judecătorească.



Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte
#5 by dorin_vlad (2.7182818284590452353) (0 mesaje) at 2016-04-21 23:33:03 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
#4 stefan10, Mulțumesc


Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte
#6 by exydos (Power User) (0 mesaje) at 2016-04-23 00:15:24 (82 săptămâni în urmă) - [Link]Top
Vorbeste cu parintii. De la 16 ani nu are nimeni ce sa-ti faca.


Mesaj util ?   Da / Nu   0 / 0   0 puncte

1
<< Precedenta      Următoarea >>

Forum Index > Chat > Relații interpersonale > De la ce vîrstă e posibil să trăiești singur în RM?

Această temă este închisă. Nu puteţi posta mesaje noi.


Navigare rapidă:


Comunitatea digitală din Moldova. Să adunăm și să organizăm conținutul autohton de pe întreg internet pe un singur site web.