#26 by ghitab (User) (0 mesaje) at 2014-03-25 22:47:50 (526 săptămâni în urmă) - [Link]
Am 17 ani, lucrez legal,salariul meu dupa documente este 2300 dar dupa orele lukrate am 3000- 3600, kite procente impozite ar trebui sa se duk pe luna din salariu.
_____
In A/2014 (ca ex. - 3600lei calculat):
din salariu se retine:
(f.pensii) 3600*0.06=216
as.med 3600*0.04=144
____________
nu se impoziteaza cu impozit: 216+144+793=1153
la impozitare: 3600-1153=2447
imp1: 2321*0.07=162.47
imp2: (2447-2321)=126*0.18=22.68
In total se retine din salariul de 3600: 216+144+162.47+22.68=545.15 sau 0.15% din 3600.
La plata=3600-545.15=3054.85
_________________
Adaugator, angajatorul mai achita impozite:
3600*0.23=828; (in agricultura = 3600*0.16)
3600*0.04=144.
Total=828+144=972.
_____________________________________________
De la salariat =545.15
De la angajator =972
Total: 545.15+972=1517.15
sau
pentru ca salariatul sa primeasca 3054.85 la stat se mai achita 1517.15
egal cu 50% din suma primita
sau 42% din suma calculata.
_____________________________________________
In comparatie:
la firmele de programatori la calcularea salariului unei persoane
de 30000 - la stat se achita doar 19%
de 40000 - la stat se achita doar 16% ...
Mesaj util ?
Da0 puncte
#27 by System at 2014-03-27 11:34:20 (525 săptămâni în urmă) - [Link]
#26 ghitab, "... In comparatie:
la firmele de programatori la calcularea salariului unei persoane
de 30000 - la stat se achita doar 19%
de 40000 - la stat se achita doar 16% ... ..." - Acum fă calcule cît valorează "doar 16-19%" din 30-40 mii lei în comparaţie cu plăţile de impozit mizerabile suportate de acei cu 3600 lei. ))
Mesaj util ?
Da0 puncte
#28 by ghitab (User) (0 mesaje) at 2014-03-28 18:26:06 (525 săptămâni în urmă) - [Link]
Romano81 wrote:
- Acum fă calcule cît valorează "doar 16-19%" din 30-40 mii lei în comparaţie cu plăţile de impozit mizerabile suportate de acei cu 3600 lei. ))
una este usor de calculat:
standard/ la calcularea a 30 mii de lei - întreprinderea achită mai mult de 50%, înseamnă, mai mult de 15000,
pe cînd, firmele cu programele - numai 5700.
Usor de calculat.